دات نت نیوک

کارگاه 5 روزه (خیالی نگاران نور)

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
کارگاه 5 روزه (خیالی نگاران  نور)

کارگاه پنج روزه نقاشان قهوه خانه‌ای با عنوان «خیالی نگاران نور» با حضور دو هنرمند نقاش قهوه‌خانه‌ای از ۲۳ تا ۲۷ اردیبهشت در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای دینی امام علی(ع)کارگاه نقاشی قهوه‌خانه‌ای به مدت پنج روز از ۲۳ تا ۲۷ اردیبهشت در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود

 

در این کارگاه هنرمندان؛  محمد رضا حسینی (از شاگردان استاد بلوکی‌فر) و محمدرضا پورفرزانه در این پنج روز دواثر نقاشی به شیوه قهوه‌خانه‌ای تولید و بعد از اتمام اثر یاد شده را به گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی(ع) اضافه می شود. 

 

نقاشی قهوه‌ خانه‌ای در دوره حاکمت شیعیان آل‌بویه شکل گرفت و سپس از اوایل دوره صفویه ظاهر شد و با توقفی حدودا سیصد ساله مجددا در عصر قاجار ظهور کرد که خوشبختانه تا امروز ادامه دارد. جلوه‌های مختلف این هنر عمدتا به صورت نقاشی‌های پهلوانی، پرده‌های درویشی، نگاره‌های پشت شیشه ظاهر شد و با پیدایش چاپ سنگی به کتاب‌ها نیز راه یافت. از آنجا که این هنر برخاسته از مقدسات مردم بود و مرشدان و نقالان روایتگر مضامین آنها بودند، در قهوه خانه‌ها که محل تجمع مردم بود عرضه می‌شد. قهوه‌چیان و مردم از آن استقبال و حمایت می‌کردند. به همین سبب، برخی از هنرشناسان آن را (نقاشی قهوه خانه‌ای) نامیدند.

علاقمندان جهت بازدید از این نمایشگاه و کارگاه به  موزه هنرهای دینی امام علی (ع) واقع در تقاطع خیابان ولیعصر (عج) با بزرگراه نیایش،خیابان اسفندیاری، شماره 35  مراجعه فرمایند.

>دسته بندی:برنامه های موزه
تعداد بازدید 950 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.